چهارشنبه ٠٤ مهر ١٣٩٧
صفحه اصلی > نمایش خبر 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی تدوین برنامه جامع سلامت کهگیلویه و بویراحمد

در راستای تدوین برنامه جامع سلامت کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفت

نخستین کارگاه آموزشی تدوین برنامه جامع سلامت کهگیلویه و بویراحمد به همت دبیرخانه شورای سلامت و امنیت غذایی معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی و با حضور پیام گزاران سلامت ادارات و اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت استان به مدت دو روز در یاسوج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان، ضرورت تدوین و اجرای دقیق برنامه جامع سلامت استان را گامی بلند جهت پیشگیری از بیماری های رفتاری، روانی، و کاهش بیماری های غیر واگیر عنوان کرد  و نتیجه آن را افزایش سواد سلامت مردم، افزایش خود مراقبتی و نهایتا" افزایش شاخص های مرتبط با سلامت مردم در استان دانست.

دکتر اورنگ ایلامی، عمده بیماری ها در نظام سلامت را بیماری رفتاری و اجتماعی  اعلام کرد و افزود: بهبود استاندارد های زندگی در کاهش ابتلا به بیماری های غیر واگیر تاثیر گذار بوده، به طوری که یکی از استاندارد های زندگی تغذیه سالم است که با اجرای دقیق این برنامه در بازه زمانی 5 ساله به این مهم خواهیم رسید.

استفاده از ظرفیت همه صاحب نظران در تدوین برنامه جامع سلامت استان

سرپرست معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی استان هدف از تشکیل این کارگاه آموزشی را بیان سیمای سلامت و شاخص های مرتبط با سلامت استان و استفاده از ظرفیت پیام گزاران دستگاه های اجرایی و نمایندگان مردم در خانه مشارکت استان جهت تدوین برنامه جامع سلامت و اجرای کامل آن با اولویت بندی مشکلات مرتبط با سلامت در برنامه ای 5 ساله عنوان کرد.

امین اله بابویی افزود: در این کارگاه آموزشی 2 روزه محورهایی در نظر گرفتیم که شامل: ارتقای توانمندی و سواد سلامت مردم، جایگاه زنان در سلامت اجتماعی، مداخلات جامعه محور و مؤثر در مولفه های اجتماعی و محیطی،ارائه گزارشات در مورد آسیب های اجتماعی در استان، ارتقای نظام خدمات سلامت استان در سطوح پیشگیری و تحلیل شاخص های کلی سلامت استان، می باشد که با طرح این موضوعات به صورت بحث دو طرفه به نتایج مطلوبی جهت تدوین هرچه بهتر برنامه جامع سلامت استان دست یابیم.

وی ادامه داد، انتخاب شعار پر مفهوم" عدالت برای همه، همه برای سلامت " را باید سرلوحه کار خود قرار دهیم تا با این رویکرد برنامه جامع سلامت تدوین شده مربوط به قشر خاص نبوده و ایجاد عدالت و برابری در عرصه های مختلف سلامت با در نظر گرفتن نیازهای موجود برای عموم مردم باشد.

سرپرست معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی افزود، آسیب ها و تهدیداتی از قبیل بیکاری، خودکشی، طلاق، اعتیاد، خشونت علیه زنان، بحران هویت، مهاجرت روستا به شهر و حاشیه نشینی، تعدادی از آسیب‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهند که نتیجه تعامل دو حیطه شامل رفتارهای اجتماعی افراد با عوامل محیطی و اجتماعی پیرامون می‌باشد، که در تدوین این برنامه همه این عوامل مورد در نظر گرفته خواهد شد.

 

امین اله بابویی در پایان بیان داشت: کمتر از 25 درصد از سلامت مردم توسط وزارت بهداشت قابل تامین است و 75 درصد دیگر همت و پشتکار سایر نهادها و دستگاه ها را می طلبد که انشاله در برنامه جامع سلامت استان همه دستگاه ها، نماینده های اصناف و خود مردم دست به دست هم دهیم تا بتوانیم با اجرای دقیق این برنامه مشکلات مرتبط با سلامت را برطرف و به شاخص های مطلوبی در این زمینه دست یابیم.

 


١٠:٠٨ - 1396/07/17    /    شماره : ١٦٦٤٠    /    تعداد نمایش : ٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج